33
2015 Yılı Mavi Bayraklı Plajlar ve Tesisler

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2015 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Türkiye, 50 ülke arasında, plaj sıralamasında, 436 ödüllü plajı ile ikinci sırada yer aldı. Birinci sırada ise 578 plajla İspanya bulunuyor. Plajların yanında 2015 yılında 22 marinamız ve 14 yatımız da Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır.

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı kapsamında 2014 yılında; İspanya’ nın 573, Yunanistan’ın 407 plajından sonra ülkemiz 397 plaj ile üçüncü sırada yer almıştı. 2015 yılında uluslararası alanda mavi bayrak uygulaması yapan 50 ülkede, toplam 3468 plaj ve 697 marinada Mavi Bayrak dalgalanacaktır. 15 gün ara ile sezon süresince yapılan deniz suyu analizleri, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için olanakları içeren kriterleri ile Mavi Bayrak tatil programı yapanların ve aynı zamanda tur operatörlerinin aradığı bir eko-etikettir.

Marinalarda ise kriterler çevrenin korunması ve işletme ağırlıklıdır. Bu özelliği ile turizm sektöründe ve uluslararası turizm pazarında ayrı bir yeri vardır. Bayrak sayısının çok olması, aynı zamanda plajlarımızın mikrobiyolojik açıdan temiz ve çevre yönetimi yönünden duyarlı olduğunun bir belgesidir. Mavi Bayrak Ödülünün en önemli özeliğinden birisi de, ödülün bir yıl için veriliyor olması ve her yıl yeniden başlıyor olmasıdır. Mavi Bayrak Ödülünün diğer bir önemi de, çevrenin dolayısı ile doğanın korunmasını amaçlayan çevre bilinçlendirme etkinlikleri yapılmasını sağlamaktadır. Böylece plajı kullananlar, işletmelerin personeli ve plajın yakın çevresindeki sakinlerde çevre bilinci oluşturulmasına katkıda bulunulmaktadır.

İlimizde ise 2014 yılında 9 olan mavi bayraklı plaj sayısı 2015 yılında aşağıda listeden görüleceği üzere 11 adet olmuştur.

· Plaj Bozyazı - Bozyazı Anemurion Otel

· Plaj Erdemli - Ayaş Neoplis Park Otel

· Plaj Erdemli - Talat Göktepe Çamlığı Plajı

· Plaj Erdemli - Kocahasanlı Halk Plajı

· Plaj Erdemli - Limonlu Halk Plajı

· Plaj Erdemli - Kızkalesi Kilikya Otel

· Plaj Erdemli - Kumkuyu Olbios Marina Resort Otel

· Plaj Silifke - Atakent Altınorfoz Otel

· Plaj Silifke - Yeşilovacık Mia Resorts Pine Park Holiday Club

· Plaj Silifke - Atakent Mediterranean Otel

· Plaj Silifke - Taşucu Intermot Boğsak Motel

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!